E-mail: info@michalkral.com | Tel.: +421 948 203 639

Svadobné fotenie

Svadobné fotenie robím prevažne v Trenčíne a jeho okolí. Samozrejme sa nebránim ani iným regiónom Slovenska. Svadobnému foteniu sa venujem od roku 2007. Za tento čas som dospel k názoru, že sa kladie až príliš veľký dôraz na svadobný album, ktorý je plný portrétnych fotografií a zabúda sa na reportáž z celého dňa, ako keby ani nebol. Preto sa vo svojej práci snažím dať obom častiam rovnaký priestor a podľa toho pripravujem aj svadobný album.

Ako prebieha svadobné fotenie

Snažím sa, aby svadobné fotenie prebiehalo vždy v uvoľnenej atmosfére bez časového stresu. Na svadobné fotenie je potrebné si vždy vyčleniť primerané množstvo času. Vždy to závisí od mladomanželského páru, koľko priestoru dajú svadobnému fotografovi na svadobné fotky. Moje odporúčanie však znie: na štylizované svadobné fotenie je dobré mať aspoň hodinu až dve. Netvrdím, že sa nedajú spraviť kvalitné svadobné fotografie aj za kratší čas, ale je dobré počítať aj s nepredvídateľnými vecami ako napríklad náhly dážď a podobne.

Po príchode na vopred dohodnuté miesto, kde sa bude prebiehať svadobné fotenie, začínam samotné fotenie len zopár zábermi, aby sme sa „zoznámili“ – sami so sebou, s prostredím a celkovo s danými podmienkami, kde prebieha svadobné fotenie. Po tomto „zoznamovaní“ nenápadnou formou prechádzam na samotné fotenie. Nenápadnou preto, aby ste boli sami sebou bez toho, aby som čo najmenej zasahoval do priebehu svadobného fotenia. Na mojich stránkach sa viackrát stretnete s vetou „pri svadobnom fotení buďte sami sebou“.

Veľakrát sa ma klienti pýtajú na postprodukciu a retušovanie fotografií . Moja odpoveď je jednoznačná: „ V zásade sa nebránim žiadnym požiadavkám klienta, ale môj rukopis na fotografii je čistá fotografia bez prílišných úprav podľa hesla menej je viac. Týmto spôsobom sa dosiahne nadčasovosť fotografií a nielen momentály módny trend“. To isté platí o retušovaní tvárí. Internet je plný príliš vyretušovaných svadobných fotografií, ktoré ale už nemajú nič spoločné s realitou a vo finále ľudia na nich ani sami seba nespoznávajú a nespozná Vás ani Vaša rodina, priatelia, čo teda určite nie je cieľom mojich svadobných fotografií.

Svadobné fotenie zvyčajne ponúkam po začepčenie nevesty, aj keď z praxe viem, že to najdôležitejšie sa odohrá počas dňa a približne po prvý mladomanželský tanec.

Svadobné fotografie odovzdávam v kvalitných albumoch a na DVD nosiči, ktorých ukážky si môžete pozrieť aj na mojej stránke.

Drobné rady a postrehy pre budúcich novomanželov ako mať krásne svadobné fotografie

Veľmi často sa stretávam s logickou požiadavkou: „Chceme mať nádherné svadobné fotografie, tak nám povedzte, čo máme robiť.“ Na tákuto vetu mám jedinú odpoveď: „Spravím Vám nádherné svadobné fotografie, ale nepoviem Vám takmer nič okrem vety: Buďte takí, akí ste, nikoho si nevšímajte, nevšímajte si ani miesto, kde sa fotíme ani počasie. Je to Váš deň, nezáleží na ničom, nezáleží na farbe šiat nevesty ani na tom, že o centimeter nesedia ako by mali, na farbe obleku, na farbe pozadia za Vami, ani na krásnej „gíčovej“ modrej oblohe, ale ide len a len o Vás dvoch. Nezáleží na tom, či máte 5 kilogramov navyše, alebo či máte o 3 centrimetre menej. Ste takí, akí ste. Alebo či sa do detailu podarilo pripraviť svadobnú výzdobu a tiež nezáleží ani na tom, či kuchár spáli hlavný chod.

Nevšímajte si svadobného fotografa, nepozerajte sa stále na neho, ale na seba a buďte uvoľnení. V tento deň všetci na Vás počkajú, bez Vás nezačnú, lebo nemôžu. V skratke – svadobné fotenie si užívajte a úkažte svoju lásku a svoje emócie.

Viem, je ťažké byť uvoľnený pred cudzím človekom, ktorý ma pred tvárou nejakú čudnú veľkú vec s názvom fotoaparát a robí len CVAK a CVAK. Preto je dobré sa stretnúť v dostatočnom predstihu a prípadne sa dohodnúť aj na nejakom predsvadobnom fotografovaní, aby sme si viac na seba zvykli.

Zopár rád ako vybrať svadobného fotografa

Máte už úplne všetko, máte vybrané šaty, oblek, miesto, výzdobu, počet svadobných hostí je stanovený, zasadací poriadok napísaný. A toto všetko nie za malé finančné prostriedky. Už zostáva vybrať len toho pravého, ktorý to všetko zachytí, nafotí tak, aby ste si aj o desať rokov povedali, mali sme to nádherné. Tak ako na to? Vždy si treba pozrieť prácu fotografa, ktorého máte v pláne si vybrať a to nie len na internete. Vždy je, aspoň podľa mňa, potrebné vidieť svadobné fotografie v papierovej forme, lebo až to sú svadobné fotografie. Treba presne vedieť, čo za svoje peniaze od svadobného fotografa dostanete, v akom časovom rozsahu je jeho práca – príde až na obrad alebo nafotí aj prípravy nevesty, ženícha, ostane až do polnoci, dostaneme svoje svadobné fotografie v kvalitnom svadobnom albume alebo len v nejako vrecúšku, alebo len na nejakom DVD nosiči, koľko svadobných fotografií je v cene ako tlačená forma? Nie vždy, keď Vám svadobný fotograf povie, že on Vám spraví až 3000 fotiek, je to výhra. No povedzte si, koho už len baví pozerať na monitore počítača 3000 svadobných fotografií, na ktorých je viacmenej to isté, opakujúce sa zábery, ten istý záber v piatich farebných vyhotoveniach od čienobielej až po ružovo-fialovú a podobne. Radšej mať 500 fotografií, kde sa budem môcť nad každou pozastaviť a povedať si, tak toto bolo náš deň „D“. Už som sa stretol aj s otázkou zmluvy na svadobné fotenie. No popravde povedané, nikdy som ju nedával. Mám názor, že celé svadobné fotenie je o dôvere medzi oboma stranami.

Cenník svadobného fotenia

Svadobné fotenie ponúkam v nasledujúcich balíkoch:

Svadobné fotenie MINI

V svadobnom balíku MINI ponúkam portrétne fotografovanie mladomanželov – približne 2 hodiny, ako aj prípravy nevesty a svadobný deň (kaderníčka,maľovanie, obliekanie)
Balik MINI obsahuje približne 100 vyretušovaných svadobných portrétnych fotografií na DVD nosiči.

 

Svadobné fotenie MEDIUM

Toto svadobné fotenie zahŕňa svadobný balík MINI + fotenie svadobného obradu či už v kostole alebo civilný svadobný obrad na úrade.
Balík ďalej obsahuje spoločné fotenie po obrade s rodinou a veľkú spoločnú fotografiu.
Balik MEDIUM obsahuje približne 200 svadobných fotografií na DVD nosiči.

 

Svadobné fotenie MAXI

Toto svadobné fotenie obsahuje balíky MINI a MEDIUM + fotenie približne prvé tri hodiny na svadobnej hostine, reportážne fotenie odobierky, príchodu do sály, svadobné zvyky, prvý tanec a spoločné fotenie svadobných hostí s mladomanželmi a reportážne fotografie zo zábavy.
Balik KOMPLET obsahuje približne 500 svadobných fotografií na DVD nosiči.

 

Svadobné fotenie KOMPLET

Ako názov napovedá, tak tento svadobný balík zahŕňa:
Prípravy nevesty (kaderníčka, vizážistka, obliekanie do šiat), prípravy ženícha, svadobnú odobierku, fotenie svadobného obradu v kostole alebo na úrade, spoločné svadobné foto s rodinou a priateľmi, portrétne svadobné fotenie a reportážne fotenie z priebehu svadobnej hostiny spolu so začepčením a príchodom mladomanželov späť do sály po výmene šiat.
Balík KOMPLET obsahuje približne 800 fotografií na DVD.